T:  01 534 06 67  |  Ezveza@soncek.org  |  Kontakt
de
en
sl
Velikost besedila:  
 
 

Naročite se na e-novice

Ljubljana, 02. 10. 2014

Ob svetovnem dnevu cerebralne paralize so centri Sonček odprli svoja vrata


Letošnji svetovni dan cerebralne paralize, ki je bil v sredo, 01.10.2014 je Zveza Sonček obeležila z organizacijo Dneva odprtih vrat. V okviru tega dogodka, ki ga je organizirala pod geslom »ZaŽivimo skupaj«, je informirala zainteresirano javnost o delovanju Centrov Sonček in o delu in življenju oseb s posebnimi potrebami. Ob navedenem je javnost seznanila tudi s težavami pri socialnem vključevanju socialno izključenih ter ji predstavila svoje poglede na družbeno ureditev od katere pričakuje:
  1. Pregleden in pravičen sistem zdravstvenega varstva, iz katerega bo razvidno ali ima otrok pravico do zgodnje obravnave, kdo, kje in na kakšen način jo izvaja, sistem v katerem bodo starši aktivni subjekti.
  2. Prilagoditev osnovne šole slehernemu otroku in ne prilagajanje otrok šoli ter preusmerjanje otrok v šole s prilagojenim programom, skratka – uveljavitev »Ene šole za vse«.
  3. Enoten sistem zaposlovanja ter pokojninskega in invalidskega varstva za vse odrasle državljane, ki bo omogočal integrirano zaposlovanje in ne segregiranih oblik zaposlovanja.
  4. Razumno odpravo vseh arhitektonskih in komunikacijskih ovir.
  5. Nadomestitev pavšalnih bonitet, priznanih na podlagi statusov, z individualnim financiranjem storitev, ki izenačujejo možnosti manj zmožnih državljanov.

Dogajanje ob letošnjem dnevu odprtih vrat je spremljalo tudi predvajanje dokumentarnega filma z naslovom »Tista njena iskrica«. Film, ki prikazuje življenje deklice s cerebralno paralizo je bil predvajan v kulturnih domovih in mestnih kinematografih v Slovenj Gradcu, Velenju, Sežani, Domžalah, Mariboru, Črnomlju, Izoli in na Ptuju. Na nekaterih lokacijah so se po filmu zvrstili tudi pogovori o cerebralni paralizi, ki so ponekod trajali več kot uro.



Kratka predstavitev Zveze Sonček so.p.:


Zveza Sonček je neprofitna, nevladna in nepolitična nacionalna invalidska organizacija, ki deluje že od leta 1983. Nastala je z združitvijo Mariborskega in Gorenjskega društva za cerebralno paralizo. Kot prvotno starševska organizacija se je v dobrih 30 letih delovanja razvila v strokovno organizacijo, ki deluje na področju invalidskega varstva in izvaja storitve namenjene tako osebam z invalidnostjo, strokovni javnosti kot tudi staršem otrok s posebnimi potrebami in njihovim svojcem. Vanjo se združuje petnajst regijskih društev za cerebralno paralizo, Društvo za pomoč prezgodaj rojenim otrokom ter Sonček - Športno društvo cerebralne paralize. Zveza Sonček, ki je konec leta 2013 pridobila tudi status socialnega podjetja, se neposredno vključuje tudi v Mednarodno združenje za osebe s cerebralno paralizo ICPS in Evropsko združenje servisov za osebe z invalidnostjo EASPD. 

Od ustanovitve prvega centra v Ljubljani, v decembru 1990, so centri Sonček zasnovani kot centri z raznolikimi programi. Osrednja dejavnost centrov je program varstva, usposabljanja in zaposlovanja pod posebnimi pogoji. Centri nudijo tudi druge programe: program usposabljanja in zaposlovanja v podjetjih za zaposlovanje invalidov, izobraževalne, kulturne, družabne in druge programe, katerih cilj je druženje različnih uporabnikov ne glede na invalidnost ter odprtost v socialno okolje. Zato so tudi izvajalci teh programov različni. K programu centrov sodijo tudi Sončkova svetovalna služba in izposojevalnica knjig, videofilmov, dnevni prevozi s kombiji za zaposlene v centrih in prevozi. V centrih so tudi sedeži regijskih društev za cerebralno paralizo, prostor za dejavnosti pa večkrat uporabljajo tudi druga društva in organizacije.


Kontaktna oseba:

Tomislav Špilak, odnosi z javnostmi
Zveza Sonček so.p.
Kamniška 25, 1000 Ljubljana
Mobilni telefon: 041 364 379
E-pošta: tomi.spilak@soncek.org
2022 2023 2024
avgust september oktober
p t s č p s n
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
 
E-trgovina
Najbolj brano
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
Na spletni strani uporabljamo piškotke (cookies). Nekateri piškotki zagotovijo, da stran deluje normalno, drugi poskrbijo za vašo lažjo uporabo spletne strani, štetje števila obiskovalcev in delovanje vtičnikov, ki omogočajo deljenje vsebin.
Če boste nadaljevali, bomo sklepali, da ste z veseljem sprejeli vse piškotke.
Zavrni piškotke