Zdravstveno - terapevtske kolonije
Regijska društva za cerebralno paralizo, na predlog izbranih zdravnikov pediatrov, vključijo udeležence in izvedejo zdravstveno-terapevtske kolonije na osnovi verificiranega programa, s pomočjo terapevtskih timov. Kolonije potekajo v različnih krajih Slovenije – v zdraviliščih, v Centru Sonček Elerji ter v Centru Sonček Vrtiče.
Namen terapevtske kolonije je seznanjanje staršev z vzroki, oblikami in obvladovanjem cerebralne paralize pri njihovem otroku ter usposabljanje za večjo samostojnost otroka in razbremenitev družine. Kolonije omogočajo medsebojno druženje staršev, izmenjavo izkušenj in usmerjanje v različne oblike samopomoči, povezovanja in društvene organiziranosti.
Organiziramo tudi skupinske oblike za otroke brez spremstva staršev. Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije sofinancira program za 240 otrok s cerebralno paralizo.
Osnovna vsebina programa zdravstveno-terapevtske kolonije je:
- timska diagnostična obravnava
- vsakodnevne individualne obravnave pri različnih terapevtih,
- skupinske psihosocialne obravnave in družabne aktivnosti, ki jih vodijo usposobljeni terapevti,
- otrokovo učenje samostojnosti in pridobivanje izkušenj izven družine v družbi sovrstnikov,
- sprostitvene in rekreativne dejavnosti za otroke in za starše,
- izmenjava izkušenj med udeleženci, družinami, strokovnimi sodelavci…
- »Šola za starše« – usposabljanje staršev za »koterapevtsko« delo z otrokom doma, vzgoja otrok, skrb zase, partnerski odnosi, socialno vključevanje, seznanitev z zakonodajo glede pravic, prejemanje novo nastalih situacij…
- učenje za življenje.
Vodja programa:
Andrejka Horvat
t 01 534 06 67
e kolonije@soncek.org