UNIQ – Users network to improve quality
Mreža uporabnikov za izboljšanje kakovosti
»UNIQ« je eden od 8 evropskih projektov v okviru programa Progress, s katerimi namerava Evropska komisija razširiti izkušnje in testirati metode za izboljšavo in merjenje kvalitete socialnih storitev. V zvezi s tem je še posebej pomembno poskrbeti zato, da bodo uporabniki pridobili večjo vlogo pri odločanju oblikovanja storitev. Socialno prikrajšani ljudje naj bodo vključeni na aktiven način, pri ocenjevanju kakovosti storitev, ki jih potrebujejo in uporabljajo.
UNIQ ugotavlja, ali je metoda NUEVA iz Avstrije uporabna tudi v drugih evropskih državah. NUEVA je kratica za »Nutzer evaluieren«, kar pomeni uporabniki ocenjujejo. Glavni cilj sistema je ocenjevanje kakovosti z vidika uporabnika. Razvili so sistem evalvacije, ki ga upravljajo ljudje z učnimi težavami in invalidnostmi. Ključni del evalvacije je intervju, ki ga izvajajo uporabniki s pomočjo standardiziranega vprašalnika. Evalvacija Nueva nudi verodostojne povratne informacije uporabnikov o njihovih izkušnjah v zvezi z uporabo storitev.
V okviru projekta UNIQ se izvajajo poskusne evalvacije Nueve v treh organizacijah in sicer v Nemčiji, na Češkem in Norveškem. V okviru tega postopka se osebe z učnimi težavami in invalidnostmi usposabljajo po osnovnih principih ocenjevanja, ki je osredotočeno na uporabnika. Usposabljanja so deležni tudi zaposleni v partnerskih organizacijah. Med izvajanjem projekta se v okviru “nacionalnih krogov kakovosti” razpravlja o tem, kako metodo prenesti v prakso v lastni državi. Šest organizaciji opazovalk iz šestih držav, ki se udeležujejo teh evalvacij, prispeva svoje izkušnje in širi osnovni koncept projekta v svoji regiji (Italija, Irska, Litva, Makedonija, Španija in Slovenija).
Rezultati projekta bojo predstavljeni junija 2010 na svetovnem kongresu »Inclusion International« v Berlinu. Izdan bo priročnik z analizo obstoječih modelov izboljšave in definicije kvalitete, ki vključujejo uporabnike, v raziskavo prenosljivosti metode NUEVE, poleg tega pa tudi priporočilo za uvajanje metode v druge države.
This project is funded by the European Commission, Directorate General for Employment, Social Affairs and Equal Opportunities, as part of the “PROGRESS” programme.